Ефект негативності
У сучасному суспільстві прийнято вважати, що оптимістично налаштовані люди викликають у оточуючих роздратування. Його причиною зазвичай називають заздрість через неможливість зробити своє життя таким позитивним.
Уривок з книги Джима Девіса, «Теорія привабливості»
Страх спонукає нас звертати увагу на те, що відбувається і змушує повірити в те, у що в інших умовах ми не повірили б. Страх - це не просто емоція; весь наш психологічний стан змінюється, готуючись до відбиття загрози.
Увага зміщується, сприйняття загострюється, цілі переглядаються, відбувається настройка організму на певні дії - боротися або бігти. У такому стані ми зосереджуємо увагу переважно на негативній інформації і більше схильні вірити в погане, ніж в хороше.
Негативні факти, що підстерігають тих, хто встав на шлях позитивного мислення.
1. Неправильне сприйняття себе .
За сучасними мірками, впевненість в собі вважається гарною якістю розвиненої особистості. Однак люди часто переоцінюють себе. У відповідях на особисті питання про те, наприклад, як людина управляє автомобілем або наскільки він цікавий оточуючим. Багато людей оцінюють себе вище середнього, в той час як факти цього не підтверджують. Таким чином, замінюючи самообман і неадекватну самооцінку поняттям «оптимізм», люди за фактом отримують чимало непередбачених розчарувань в житті, оскільки в даному випадку спотворене в їх розумінні позитивне мислення не має під собою підкріплених фактів.
2. Завищені очікування і нереалістичні плани.
У світі, де ніхто нікому нічого не винен, додатково створює ілюзію, що все, ймовірно, складеться саме собою, а якщо ні, то це нормально. Оптимістична упередженість нерідко змушує людей забувати в процесі планування про «поганий прогноз погоди», тобто про опрацювання можливих варіантів, коли події можуть відрізнятися від очікуваних, а отже, і про готовність до них.
Спотворюючи поняття оптимізму і нереалістично оцінюючи ситуації, люди самі для себе намагаються знизити рівень особистої відповідальності і перетворюють це в сучасну норму.
3. Відкладання переживань негативних емоцій.
На даний час під тиском оптимістичної пропаганди люди намагаються уникати негативних емоцій, відкладають їх на потім і таким чином посилюють свій емоційний стан.
Наприклад: «не буду думати про це сьогодні - подумаю про це завтра» в контексті «нічого страшного не сталося, все відмінно» такі підсумки можуть зіграти злий жарт і обернутися пізніше проблемами зі здоров'ям.
4. Виборча увага.
Надмірний оптимізм змушує людину зосередити свою увагу тільки на те, що він хоче бачити. В цьому випадку ігноруються важливі фактори, що попереджають знаки і події, які дозволяють створити об'єктивне бачення тієї чи іншої ситуації. Через надлишок оптимізму деякі люди не беруть до уваги дрібні проблеми, які згодом можуть перерости в більш серйозні.